Scholarship

Previous Winners

2024

Ages 14-16

1st: Katherine Hwang

2nd: Lucy Lederer

3rd: Misha Lucina

Commendation: Tiara Ganguly

Ages 17-19

1st: Linnea Tamaki

2nd: Natalie Odell

Ages 20-22

1st: Jordan Yang

2nd: Mia Janosik

2023

Ages 14-16

1st: Diana Yanovskiy, Clarksville Charter School

2nd: Kate Kasten, St. Francis Catholic High School

3rd: Olivia Garcia, St Francis Catholic High School

Ages 17-19

1st: Davin Metcalf, Woodcreek High School

2nd: Hayley Labia, St Francis Catholic High School

3rd: Olivia Garcia, St Francis Catholic High School

Ages 20-22

1st: Brianna Brock, Cosumnes River College

2nd: Filopatir Ebid, UOP

3rd: Ashley Huh, UCD

2022

Ages 14-16

1st: Sophia Rivera, St Francis High School

2nd: Kate Kasten, St Francis High School

3rd: Greta Crumley, St Francis High School

Ages 17-19

1st: Magdalena Bowen, Christian Brothers High School

2nd: Madelynn Ballard, Argonaut High School

3rd: Emily Martin, St Francis High School

Ages 20-22

1st : Filopatir Ebid, UOP

2nd: Tiara Abraham, UCD

3rd: Brianna Brock, CRC

2021

Ages 14-16

1st: Tiara Abraham, UC Davis

2nd: Kathryn Kasten, St. Francis Catholic High School

3rd: Raquel Lewis, Bradshaw Christian High School

Ages 17-19

1st: Devin Gates, Folsom Lake College

2nd: Shawntell Livingston, Bear Creek High School

3rd: Sarah Levy, Davis Senior High School

Ages 20-22

1st: Anaiah Morris, Cosumnes River College

2nd: Andrea Chea, Cosumnes River College

3rd: Dayed Amituanai, Cosumnes River College

2020

Ages 14-16

1st: Sophia LaPerle, Davis Senior High School

2nd: Magdalena Bowen, Christian Brothers High School

Honorable Mention: Maya Belk, Davis Senior High School

Ages 17-22

1st: Nicole Young, CSUS

2nd: McJefferson Agloro, American River College

3rd: Larkin Barnard-Bahn, Sacramento Country Day School

2019

Ages 14-16

1st: Alexandria Paperno, Granite Bay High School

2nd: Jacey Schaper, St Francis High School

3rd: Magdalena Bowen, Ponderosa High School

Commendation: Brandon Bartosh, Ponderosa High School

Ages 17-19

1st: Rebecca Mountford, Inspire Charter School

2nd: Sophia Silvers, American River College

3rd: Anna Lucia Burns, St Francis High School

Commendation: Sariah Bryce, Sheldon High School

Ages 20-22

1st: Mira Huang, UC Davis

2nd: Brad Parese, UOP

2018

Ages 14-16

1st: Claudia Peri, Holmes Jr.High

2nd & Commendation: Alexandra Paperno, Granite Bay HS

3rd: Andrea Leung, Davis Senior HS

Ages 17-19

1st: Nicole Young, St Francis HS

2nd & Commendation: Justise Wattree, Granite Bay HS

3rd: Kirsten Bastin, Davis HS

Ages 20-22

1st: Shelley Foster, University of California, Davis

2nd: Mira Huang, University of California, Davis

2017

Ages 14-16

1st: Rebecca Mountford, John Adams Academy

2nd:Alicia McDaniels, St. Francis HS

3rd: Donovan Jasper, St. Albans Country Day School

Ages 17-19

1st: Anna Crumley, St. Francis HS

2nd: Benjamin Cross, Davis HS

3rd: Kathleen Thorpe, Granite Bay HS

Ages 20-22

1st: Taylor Carnes, University of the Pacific

2nd: Brad Parese, University of the Pacific

3rd: Nicole Donnelly-Cammarota, American River College

2016

Ages 14-16

1st: Davis Mahoney, Visions in Education Charter School /Stockton Chorale

2nd: Anna Crumley, St. Francis HS

3rd: Camryn Elias, St. Francis HS

Ages 17-19

1st: Madison Montgomery, El Camino HS

2nd: Kathleen Thorpe, Granite Bay HS

3rd: Taylor Hart, Placer HS

Ages 20-22

TIE for 1st place:

Ashley Manges. University of the Pacific

Kevin Anderson, Sierra College/Trinity Episcopal Church

2015

Ages 14-16

1st: Meghan Greene, St. Francis HS

2nd: Erica Leiserowitz, CK McClatchy HS & Sacramento Children’s Chorus

3rd: Madeleine Vine, St. Francis HS

Commendation: Garrett Haven, Folsom HS

Ages 17-19

1st: Alexandra Oliva, St. Francis HS

2nd: Amanda Hoffman, St. Francis HS

3rd: Michael Masters, Folsom Lake CC

Commendation: Sean Magee, El Camino HS

Ages 20-22

1st: Madalaine Matej, UOP

2nd: Ashley Manges, ARC

3rd: Kellsey Christiensen-Long, Folsom Lake CC

2014

Ages 14-16

TIE for 1st place:

Sophia Palomo, Victory Christian

Anna Crumley, St. Francis HS

3rd: Katheryn Rose, Ponderosa HS

Commendation: Anna Crumley, St. Francis HS

Ages 17-19

1st: Ireland Webb, St. Francis HS

2nd: Ashley Arbis, Ponderosa HS

3rd: Jessi Fry, Placer HS

Ages 20-22

1st: Justin Pratt, UOP

2nd: Elise Savoy, CSUS

3rd: Zachary Franklin, ARC

2013

Ages 14-16

1st: Karenna Pullen-Miller St. Francis HS

2nd: Danielle Baldwin, Sheldon HS

3rd: Carly Adamson, St. Francis HS

Commendation: Isabel Petty, St. Francis HS

Ages 17-19

1st: Sophia Guerrero, Sheldon HS

2nd: Elise Savoy, CSUS

3rd: Jasmin Mould, Davis HS

Commendation: Haleyanne Freedman, SCC

20-22

1st: Kyle Sullivan, CSUS

2nd: Sarah Haile, ARC

3rd: Samantha Smith, ARC

Commendation: Samantha Smith, ARC

2012

Ages 14-16

1st: Irina Gayduchik, New San Juan HS

2nd: Leah Horner, St. Francis HS

3rd: Ashlyn Barbieri, Harper Jr.H

Commendation: Hannah Hertz, Harper Jr.H

Ages 17-19

1st: Sarah Saturnino, Nevada Union HS

2nd: Locksley Russ, St. Francis HS

3rd: Lauren Redd, St. Francis HS

Commendation: Gabrielle Shannon, Del Oro HS

2011

Ages 14-16

1st: Jasmin Mould, Davis HS

2nd: Elise Rosky, Nevada Union HS

3rd: Olivia Sarro, El Camino HS

Commendation: Shashi Mirelles, St. Francis HS

Ages 17-19

1st: Kristin Knotts, Oakmont HS

2nd: Leah Hassett, St. Francis HS

3rd: Allison Spenser, Nevada Union HS

Commendation: Bailey Deal, Bella VIsta HS

2010

Ages 14-16

1st: Kennedy Wenning, Davis HS

2nd: Lauren Goette, Rocklin HS

3rd: Sadie Bills, Davis HS

Commendation: Amber Ehardt, Bella Vista HS

Ages 17-19

1st: Joey Saffren, Vista del Lago HS

2nd: Tara Simmons, Bella VIsta HS

3rd: Nafiri Kusumakaulika, Franklin HS

Commendation: Jessica Zarate, Natomas HS/ARC

2009

Ages 14-16

1st: Amber Brent, Granite Bay HS

2nd: Alexandra Hartog, Bella Vista HS

3rd: Aly Tsui, Davis HS

Commendation: Sarah Shevin, Mira Loma HS

Ages 17-19

1st: Jason Dyer, CSUS

2nd: Elizabeth Randolph, CSUS

3rd: Kathryn Sweeney, St. Francis HS

Commendation: Suzanna Gregory, Bella Vista

2008

Ages 14-16

1st: TaraKaye Simmons, Bella Vista HS

2nd: Yelena Dyachek, Oak Ridge HS

3rd: Kathryn Sweeney, St. Francis HS

Commendation: Bobby Cameron, Nevada Union

Ages 17-19

1st: Rhiannon Guerin, Davis HS

2nd: Samantha Osborn, St. Francis HS

3rd: Kimberly Tinsley, St. Francis HS

Commendation: Yuliya Kondryuk, Cordova HS

2007

Ages 14-16

1st: Samantha Osborn, St. Francis HS

2nd: Michael Reinhard, Davis HS

3rd: Breana Spiro, Greer MS

Commendation: TaraKaye Simmons, Bella Vista HS

Ages 17-19

1st: Christopher Trujillo, Bella VIsta HS

2nd: Emily Allyn, Rocklin HS

3rd: Natalie Leonard, Ponderosa HS

Commendation: Ashley Brown, Del Campo HS

2006

14-19

1st: Lucy Fitz-Gibbon, Davis HS

2nd: Bethany Mamola, West Campus HS

3rd: Jocelyne Wheeler, Roseville HS

Commendation: Natalie Speno, St. Francis HS

2005

Ages 14-19

1st: Aurora Harrison, CK McClatchy HS

2nd: Sara Haugland, CK McClatchy HS

3rd: Andrea Schofield, Waldorf HS

2004

Information not available

2003

1st: Ryan Murray, Sheldon HS

2nd: Josselyn Ivanov, Mira Loma HS

3rd: Sarah Schuchter, ARC